Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Skip to content →

Moje psy

Dwoje to już sfora. Tego się trzymajmy w kwestii nazywania przewodnika i jego pojedynczego psa w ten górnolotny sposób.

Dlaczego chodsky pes?

To pytanie zadawane mi bardzo często zaraz obok Ojej, to kundelek?  (to na ćwiczaku, gdzie kundelki faktycznie goszczą rzadko – shame on you, właściciele mieszańców) i A ile miesięcy ma ten wilczur? (to na ulicy, ze strony tych, którzy nie uznali chodaka za skundlonego ONka, tylko za rasowego). Skąd w ogóle pomysł na rasę, której pogłowie liczy kilka tysięcy psów i praktycznie poza Czechami jej zdobycie jest absurdalnie trudne?

Cóż, po pierwsze, ze Śląska blisko do Czech, a granicy nie ma. Także jeden problem odpada w przedbiegach.

Chodaka mi polecono, gdyby nie to, nie wiedziałabym o jego istnieniu. A nawet wtedy tylko spojrzałam i stwierdziłam, że to za brzydkie i za kudłate. Ale ziarno zostało zasiane i po miesiącach przeglądania pudli, ozików, borderów, owczarków, belgów, chartów (?), rosyjskich toyów (??) i samojedów (???), stwierdziłam że zasadniczo żaden z nich nie jest dla mnie idealny, ale moja idealna rasa istnieje jak najbardziej. To właśnie chodsky.

Wymaga zdecydowanie mniej pielęgnacji od pudla, jest mniej masywny i leniący się niż owczarek australijski, nie ma borderzego zdziwaczenia (chociaż do bordera chyba mu najbliżej), jest mniejszy i zwinniejszy niż jakikolwiek ON, nie budzi we mnie dreszczyku grozy jak malinois (chociaż twardy malinois to zdecydowanie lepszy pies sportowy), ma grację charta bez jego irytującego autyzmu, nie zostanie zadeptany jak toy przy zachowaniu rozsądnych wymiarów a ciągnąć to każdy pies umie, mój zwłaszcza, bo niewychowany.

To takie psy, które są tym lepsze, im wnikliwiej się im przyglądasz. U innych ras jest odwrotnie, najpierw zachwyt, potem odkrywanie problemów. Tu patrzysz, myślisz że to jakaś krzyżówka ONa z Czech, a potem wiesz więcej i nie ma już nic lepszego. Chodsky jest po prostu absolutnie optymalny, a jego wszechstronność bije na głowę osławioną użytkowość owczarka niemieckiego. Mam wielką nadzieję, że znajdzie się dla tej rasy miejsce w służbach i w sporcie, nim jej popularność i hodowla na urodę zabije jej niezwykłość.