Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Skip to content →

ASIOKA Třeštiprdlo

Podstawowe informacje

junior
03.08.2017
AKIM Nesarri-Gala x AJGA Klonmida
56 cm – 18 kg
DM n/n, stawy biodrowe wolne od dysplazji
rodowód


Szkolenie

na razie brak osiągnięć


Wystawy

  • 21.07.2018 – 4. Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych w Konopiskach – klasa młodzieży – ocena doskonała, lokata I, Zwycięzca Młodzieży – sędzia Piotr Król (PL)
  • 17.06.2018 – XXII Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych w Krakowie – klasa młodzieży – ocena bardzo dobra, lokata I – sędzia Olga Kosareva (RU)
  • 10.06.2018 – 52. Krajowa Wystawa Psów Rasowych w Bytomiu – klasa młodzieży – ocena doskonała, lokata I, Zwycięzca Młodzieży, Najlepszy Junior w Rasie, BOB – sędzia Piotr Król (PL)
  • 20.05.2018 – XLI Zabrzańska Wystawa Psów Rasowych – klasa młodzieży – ocena doskonała, lokata I, Zwycięzca Młodzieży, Najlepszy Junior w Rasie, BOB – sędzia Magdalena Musiał (PL)
  • 11.02.2018 – XXII Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych w Katowicach – klasa szczeniąt – ocena wybitnie obiecująca, lokata I, Najlepsze Szczenię w Rasie – sędzia Krystyna Opara (PL)

Mioty

pies nie posiada potomków


Opis

Kiedy importowałam Asiokę z małej ostrawskiej hodowli, miał to być pies „na spróbowanie”, z którym zobaczę czy jako osoba nadaję się w ogóle do sportów kynologicznych. Spodziewałam się, że pobawimy się w pracę węchową, pojeździmy razem na wycieczki w góry, miałam w głowie wizję leniwych rowerowych wypraw. Tymczasem wybrany na chybił-trafił mały szczeniaczek z czerwoną wstążeczką wywrócił wszystko do góry nogami. 🙂 Jego niespożyta energia, ogromna chęć współpracy i mocne popędy stały się dla nas kluczem do świata IPO oraz rozbudziły we mnie ambicje tak sportowe, jak i hodowlane. Śmiało mogę powiedzieć, że gdyby Asioka był inny, moje życie i plany na przyszłość również przybrałyby zgoła odmienny kształt. Ten na pozór delikatny, nieduży piesek raz po raz udowadnia mi, że – jak mawiał Mark Twain – it’s not the size of the dog in the fight, it’s the size of the fight in the dog.

Rodowód Asioki to mała galeria sław, jeśli chodzi o dokonania sportowe w rasie. Jego babcia od strony ojca stanęła na podium w Mistrzostwach Polski IPO FH 2016, zaś dwóch jego pradziadków (GARNY Cidabro oraz GAR z Dašického zátiší) znalazło się w wąskim gronie trzech chodskich psów z zaliczonym egzaminem Schutzhund 3 (VPG 3). GAR dodatkowo jest jedynym w historii rasy psem, który startował w IPO 3 na międzynarodowych zawodach VZ MSKS, i to dwukrotnie.

Asioka jest bardzo wytrwały, bardzo nakręcony na jedzenie i zabawkę, co sprawia że niełatwo go zgasić czy zniechęcić, chociaż łatwo się nakręca i wokalizuje. W obronie pokazuje dużą łupowość i ładne chwyty. Posiada fenomenalny nos, pracuje tak na śladzie sportowym, jak i górnym wiatrem, dlatego zaczęliśmy poza sportem rozwijać się także w kierunku search & rescue. Praca węchowa jest zdecydowanie ukochaną aktywnością Asioki, więc ratownictwo z czasem nabrało dla nas bardzo dużego znaczenia.

Na co dzień to pies stosunkowo mało problematyczny, chociaż o dużych potrzebach ruchu oraz pracy, które niezrealizowane przez kilka dni objawiają się w postaci różnych schiz. Jest jednak bardzo stabilny psychicznie, zrównoważony, a intensywna nauka odpoczywania zaowocowała wykazywaniem przez niego stoickiego spokoju czasem nawet w bardzo stresującym otoczeniu (wystawy psów, festyny). Uwielbia się przytulać, chociaż raczej do rodziny i znajomych. 🙂

Sędziowie eksterieru chwalą Asiokę za proporcjonalną budowę, ładną głowę, jakość szaty oraz wzorcowe, mocno wypigmentowane umaszczenie. W istocie to bardzo ładny anatomicznie pies lekkiej budowy o niezbyt bujnym, śliskim włosie, którego nie czepia się brud. Jego fizyczna sprawność czyni go niekiedy trudnym do upilnowania, wszędzie wejdzie, jeśli zechce przeskoczy każdą przeszkodę, potrafi też być bardzo dynamiczny, prześcigając najszybszy ludzki refleks. Asioka dobrze radzi sobie z drobnymi kontuzjami, potrafi pracować dalej pomimo uszkodzonej łapy, nie okazując w najmniejszym stopniu, że coś mu doskwiera. Jego czas regeneracji budzi podziw, pół godziny po nawet bardzo obciążającym fizycznie i psychicznie treningu jest już gotów na dowolną zaoferowaną mu aktywność.